Paprotka to kameralne przedszkole, liczące 2 kilkunastoosobowe grupy.

Grupa I „Kryształy” (nazwa powstała w wyniku demokratycznego głosowania :) ) jest grupą mieszaną wiekową, a więc znajdują się w niej dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Taki sposób organizacji grup wydaje nam się najbardziej naturalny i optymalny, ponieważ:

*  sprawia, że dzieci mogą czerpać inspirację zarówno od młodszych jak i starszych od siebie, a więc rozwijać dużo więcej kompetencji społecznych niż jedynie wśród rówieśników
*  eliminuje rywalizację między dziećmi na rzecz empatii, uczy widzenia potrzeb innych
*  stwarza mniej sytuacji do porównywania dzieci (co często się zdarza wewnątrz grupy rówieśników)
*  młodszym dzieciom umożliwia obserwację starszych i uczenie się od nich
*  następuje szybsza adaptacja i integracja nowych dzieci, grupa „starszych” przedszkolaków jest bardziej otwarta na wprowadzanie do ich małej społeczności nowych osób, w róznym wieku i o różnych umiejętnościach interpersonalnych
*  sprzyja samodzielności (w tym m.in. nauce samodzielnego rozwiązywania konfliktów przez dzieci)
*  rodzeństwo może znaleźć się w jednej grupie;

Dziecko znajduje się w zróżnicowanym środowisku, które odzwierciedla to, jak wygląda realny świat.

maria_montessorien2

Inspirujemy się tym, co o grupach zróżnicowanych wiekowo mówiła Maria Montessori:
„Sprawą najważniejszą jest, że w grupach mamy dzieci w różnym wieku, gdyż ma to wielki wpływ na rozwój kształcenia dziecka. Rozwój osiągamy poprzez relacje dzieci między sobą! Państwo zapewne nie potraficie sobie wyobrazić, ile małe dziecko może nauczyć się od starszego; ile cierpliwości wykazuje starsze dziecko dla trudności młodszego. Wygląda to tak, jakby młodsze dziecko stanowiło materiał do pracy dla starszego. Często przerywałam moje obserwowanie dzieci i myślałam: Czy nie jest to dla starszego dziecka strata czasu? Ale potem stało się dla mnie oczywiste, że kiedy czegoś uczymy, przedmiot naszego nauczania staje się dla nas bardziej zrozumiały. W żaden inny sposób nie nauczycie się Państwo więcej, jak w trakcie uczenia innych; szczególnie wówczas gdy nie opanowaliście jeszcze dobrze tego przedmiotu nauki. Wówczas wysiłki innych działają na nas jak kontrola błędu i pobudzą was do poszerzania własnej wiedzy, żeby przekazać drugiemu to, czego on potrzebuje.”
(M. Montessori, Spannungsfeld Kind â Gesellschaft â Welt, 1979).

„Nasze szkoły dowiodły, że dzieci w rożnym wieku pomagają sobie nawzajem; młodsze patrzą na to, co robią starsze, i proszą je o wyjaśnienie, którego starsze chętnie im udzielają. Odbywają się prawdziwe zajęcia; a ponieważ umysł pięciolatka bliski jest bardzo umysłowi trzylatka, młodszy z łatwością przejmuje to, czego my nie moglibyśmy mu wyjaśnić. Pomiędzy nimi istnieje harmonia i umiejętność nauczania, jaką rzadko odnaleźć można między dorosłymi i dziećmi.”
(M. Montessori, Das kreative Kind, 1972).

Od września 2016 mamy nową grupkę – dzieci młodszych (2,5 – 3 l.)

Obie grupy realizują podobne tematycznie obszary,  są momenty w ciągu dnia gdy dzieci z grupki młodszej dołączają do starszych i odwrotnie (np. podczas drzemki zmęczone dzieci z grupy I mogą dołączyć do maluszków).  Jednocześnie dbamy o to, aby nowe, młodsze przedszkolaki miały czas i przestrzeń na spokojną adaptację, a więc mają swój własny rytm dnia i pory posiłków oraz wyjścia na podwórko.