23.01 odbyło się seminarium inspirujące Family-lab pt. „Jestem ok taki, jaki jestem – jak dzieci rozwijają poczucie własnej wartości„.

Mówiliśmy o tym :
– jak rodzi się poczucie własnej wartości u dzieci
– jak można wspierać jego wzrost
– jak wpływa na dziecko poczucie własnej wartości jego rodziców
– i dlaczego dobrze to wiedzieć :)

Seminarium miało na celu przybliżenie uczestnikom filozofii Jespera Juula, pedagoga, który zmienia oblicze współczesnej pedagogiki promując wychowanie oparte na równej godności rodziców i dzieci, na autentyczności, byciu w kontakcie ze sobą, byciu w pełni obecnym w relacjach i osobiście odpowiedzialnym. .
Seminarium jest realizowane na licencji Family-lab International, międzynarodowej organizacji założonej w 2007 roku przez Jespera Juula.

„W naszej kulturze hołubi się iluzję, że dorośli stajemy się wtedy, kiedy osiągamy wiek osiemnastu czy dwudziestu jeden lat, a najpóźniej wtedy, kiedy rodzą się nam dzieci. Większość z nas wie, że nie jest to prawdą. Wielu z nas nie udaje się wydorośleć przez całe życie. Nie oznacza to, że zawsze zachowujemy się dziecinnie, ale że po prostu często zachowujemy się niedojrzale, szczególnie w odniesieniu do osób nam najbliższych.
Nie ma nic nienaturalnego czy złego w niedojrzałości i nie wyrządza ona krzywdy naszym dzieciom. Nie musimy mieć zdrowego poczucia własnej wartości, zanim zostaniemy rodzicami i zajmiemy się wychowaniem naszych dzieci w poczuciu własnej wartości. Jednak aby tak się stało, musimy u siebie to poczucie rozwijać równocześnie z naszymi dziećmi. A możemy to robić, wykazując szacunek dla integralności drugiego człowieka.” (Jesper Juul)

Prowadzenie: Kasia Dołęgowska-Urlich, certyfikowana trenerka Familylab Polska.

„Jestem trenerką. Mam trójkę dzieci. Reszta jest wypadkową tej wzajemnie nieobojętnej kombinacji. Pracuję w Fundacji Sto Pociech, gdzie od lat na różne sposoby towarzyszę rodzicom: wymyślam i prowadzę warsztaty, grupy wsparcia i rozwoju, a od niedawna również seminaria inspirujące Familylab.
W pierwszej przeze mnie przeczytanej książce Juula podkreśliłam prawie wszystkie zdania i z ulgą stwierdziłam, że nie ma tam żadnej metody, narzędzi ani w ogóle żadnej instrukcji obsługi dziecka. Moje ulubione zdanie stamtąd, które dobitnie podkreśla doświadczenie pracy z rodzicami, brzmi: ‚W czasie, kiedy- jak się powszechnie uważa – dzieci są dla swoich rodziców najbardziej kłopotliwe, w rzeczywistości są one dla nich najbardziej wartościowe”.

IMG_20160123_173828

Kolejne spotkanie z cyklu już w kwietniu. Tematem będzie „NIE z miłości” – informacje wkrótce!

21.11 odbył się pierwszy warsztat dla rodziców, poprowadzony przez Małgorzatę Musiał (www.dobrarelacja.pl). Mówiliśmy m.in. o tym, jak budować dialog z dzieckiem i jak dostrzegać potrzeby dziecka za danym zachowaniem (oraz oczywiście potrzeby swe własne). Było inspirująco. Dzięki wszystkim za przybycie. Do następnego!

IMG_20151121_105602IMG_20151121_112159IMG_20151121_123306